OHSAA 2022 Division III All-Ohio Football Team

Courtesy: OHSAA

2022 Division III All-Ohio Football Teams

Offensive Player of the Year: Drew Novak, Western Brown

Defensive Player of the Year: Andrew Marshall, Bloom-Carroll

Coach of the Year: George Yates, Columbus South

First Team Offense

QB: Jacob Winters, Jackson, 6-3, 220, sr.; Max Lyall, Dresden Tri-Valley, 6-4, 205, soph.; Damon Griffin, Columbus South, 5-10, 150, soph.; Drew Novak, Mount Orab Western Brown, 6-6, 210, sr.; QB Broc Lowry, Canfield, 6-3, 195, sr.; Ty Hurst, Tallmadge, 6-2, 175, sr.

RB: Weston Strader, Oberlin Firelands, 5-11, 215, sr.; Damien Brockington, Tiffin Columbian, 5-10, 171, jr.; Dylan Armentrout, Bloom-Carroll, 5-9, 180, jr.; Brock Short, Greenville, 5-8, 165, sr.; Elijah Jackson, Monroe, 6-0, 200, sr.; Kyle Snider, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 215, sr.

WR/TE: Daryl Barnett, Toledo Scott, 6-1, 185, jr.; Tanner Lemaster, Washington Court House, 6-6, 240, Sr.; Donte Ferrell, Cincinnati Woodward, 6-2, 185, jr.; Matthew Frye, Mount Orab Western Brown, 6-2, 155, sr.; Collin Dixon, Tallmadge, 6-2, 200, sr.; D.C. Ferrell, Youngstown Ursuline, 5-9, 155, soph.

OL: Shane Stitchick, Oberlin Firelands, 6-3, 275, sr.; Decker DeVore, Tiffin Columbian, 6-1, 268, sr.; Cole Rhett, Watterson, 6-6, 315, sr.; Jaden Ball, Bloom-Carroll, 6-4, 285, jr.; Sam Vine, Bellbrook, 6-0, 245, sr.; Joey Arnold, Aurora, 6-3, 270, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-2, 285, sr.; AJ Murphy, Canfield, 6-5, 280, sr.

K: Jackson Kleather, Tipp City, Tippecanoe, 5-10, 162, sr.; Rudy Kessinger, Watterson, 6-0, 160, jr.

First Team Defense

DL: Cooper Felger, Chardon, 6-1, 250, sr.; Alex Kisley, Chardon, 6-3, 229, sr.; Ricky Mills, Mansfield Senior, 5-11, 220, sr.; Kaden Kiser, Hamilton Township, 6-5, 220, sr.; Jackson Martin, Hamilton Badin, 6-2, 235, sr.; Ty’Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-0, 210, jr.

LB: Davon Badley, Painesville Harvey, 6-1, 195, jr.; Heath Fetchik, Chardon, 6-1, 204, sr.; Mekhi Bradley, Mansfield Senior, 6-0, 240, sr.; Connor Meckstroh, Wapakoneta, 6-2, 210, sr.; Hansel Holmes, Dresden Tri-Valley, 6-0, 195 sr.; Andrew Marshall, Bloom-Carroll, 6-2, 225, sr.; Dominic Purcell, Watterson, 5-11, 190, jr.; Kaden Starks, Hamilton Badin, 6-0, 190, sr.; Jason Hewlett, Youngstown Chaney, 6-4, 220, sr.

DB: Trey Liebhardt, Chardon, 6-1, 180, sr.; Reid Packer, Sheridan, 6-3, 190, sr.; Ryan Rudzinski, Watterson, 6-4, 195, sr.; Braedyn Moore, Hamilton Badin, 6-2, 190, sr.; Jack Moore, New Richmond, 6-0, 190, sr.; Amarr Davis, Mansfield Senior, 6-0, 175, jr.; DJ Waller, Youngstown Chaney, 6-3, 195, sr.

P: Cooper Nipuelio, Norton, 6-1, 200, sr..

Second Team Offense

QB: Nikko Georgiou, Chagrin Falls Kenston, 6-1, 190, sr.; Carnel Smith II, Toledo Scott, 6-5, 205, jr.; Tyler Ernsberger, Granville, 6-4, 170, sr.; Brendan Zurbrugg, Alliance, 6-4, 180, jr.; DaOne Owens, Copley, 6-1, 205, jr.; Tavien St. Clair, Bellefontaine, 6-4, 193, soph.

RB: Sean Patrick, Chagrin Falls Kenston, 5-9, 185, jr.; Dominic Johnson, Gates Mills Hawken, 5-7, 160, sr.; Jace Knous, Wapakoneta, 5-10, 195, jr; Cameron Jewell, Jonathan Alder, 6-0, 190, jr.; Zackery Chisman, Mount Orab Western Brown, 5-9, 170, sr.; Kayden Davis, Alliance,  6-1, 220, sr.; Christian Lynch, Youngstown Ursuline, 5-9, 180, jr.

WR/TE: Brian Kellon II, Hunting Valley University School, 6-2, 180, sr.; Tommy McCrone, Gates Mills Gilmour Academy, 6-0, 175, sr.; Ashton Sensibaugh, Dresden Tri-Valley, 6-0, 180, jr.; Dante Varrasso, Granville, 6-1, 180, jr.; Max Parker, Dayton Oakwood, 5-11, 160, sr.

OL: Logan Bryant, Chardon, 6-0, 255, jr.; Sean Doyle, Chagrin Falls, Kenston, 6-2, 275, jr.; Aiden Andrako, Rocky River, 6-3, 235, sr.; Hunter Zizek, Sheridan, 5-9, 195, Sr.; Andrew Heisler, Jonathan Alder, 6-4, 290, jr.; Kaleb Sherrer, Cincinnati Mt. Healthy, 5-9, 240, sr.; Eli Moore, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 212, sr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-3, 270, sr.

K: Gianni Spetic, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 6-1, 175, sr.; Zach Warnock, Miami Trace, 6-3, 185, sr.

Second Team Defense

DL: Marvin Davis, Toledo Scott, 5-9, 175, sr.; Chris Shea, Gates Mills Hawken, 6-1, 230, sr.; Christopher Sean Jackson, Hunting Valley University School, 6-1, 255, sr.; Gene Sutton, Columbus Linden-McKinley, 6-1, 213, sr.; Alex Aducci, New Carlisle Tecumseh, 5-8, 200, sr.; Daniel Hopkins, Norton, 5-11, 245, sr.

LB: Austin Wondolowski, Parma Heights Holy Name, 5-11, 195, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 200, sr.; Abram Morrison, Clyde, 6-2, 218, sr.; Alex Poirier, Sheridan, 6-1, 205, sr.; Thad VanArsdalen, New Philadelphia, 6-2 175, sr.; Sean Johns, London, 6-2, 215, sr.; Sam Barhorst, Bellbrook, 6-0, 185, sr.; Cael Liette, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 176, jr.; Wyatt McPeherson, Monroe, 6-2, 195, sr.; Danny Inglis, Canfield, 6-1, 195, jr.; Joey Kopec, Cuyahoga Valley Christian Academy, 6-1, 185, fr.

DB: Leo Colombi, Chardon, 6-4, 193, jr.; Dante Landers, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 165, jr.; Andrew Bruce, Chardon, 5-11, 174, jr.; DaShawn Simmons, Columbus South, 6-2, 180, jr.; Carson Cheek, Hamilton Badin, 5-10, 160, sr.; Michael Smith, Trotwood-Madison, 5-11, 165, jr.; Nick Cuva, Tallmadge, 6-1, 185, sr.

P: Carson Labensky, Bellbrook, 6-4, 227, sr.; Mack Massad, Rocky River, 5-9, 175, sr.

Third Team Offense

QB: Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 175, jr.; Alex Henry, Chardon, 6-3, 195, sr.; Aurelius Scott, Beechcroft, 5-10, 155, jr.; Jayvon Williams, Parma Heights Holy Name, 6-0, 185, sr.; Armoud Seals, Cincinnati Woodward, 6-0, 200, jr.; Oakley Kemp, Lodi Cloverleaf, 6-1, 185, sr.; Alex Ritzie, Hamilton Badin, 6-2, 165, jr.

RB: Trevor Bean, New Philadelphia, 5-10, 180, sr.; Andrew Jackson, Whitehall, 6-1, 175, jr.; Matt Chaykowski, Granville, 6-0, 177, sr.; Thad Stuckey, Wilmington, 5-10, 173, sr.; Lucas Berner, New Carlisle Tecumseh, 6-0, 180, sr.; Ziaire Stevens, Akron East, 5-10, 180, soph.; Luke Dobbins, Norton, 6-1, 190, jr.

WR/TE: Stan Heuler, Rocky River, 6-3, 230, sr.; Jack Koerper, Tiffin Columbian, 5-10, 161, jr.; Tayvion Galloway, Chillicothe, 6-5, 225, Jr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-4, 200, sr.; CJ Wilson, Bellefontaine, 6-2, 170, jr.; Ramhir Hawkins, Alliance, 5-6, 145, jr.

OL: Anthony Iliano, Cleveland Benedictine, 6-4, 270, sr.; Ahmann Thomas, Mansfield Senior, 6-4, 290, jr.; Tyler Houser, Wapakoneta, 6-3, 205, sr.; David Norris, Jackson, 5-11, 245, Sr.; Christian Taylor, Columbus South, 6-2, 254, jr.; Ethan Teague, Dayton Chaminade Julienne, 6-4, 290, sr.; Ben Midea, Medina Buckeye, 6-3, 290, jr. Tommy Price, Lodi Cloverleaf, 6-1, 255, sr.

K: Kyle Beach, Wapakoneta, 5-8, 140, jr.

Third Team Defense

DL: Logan Galligan, Oberlin Firelands, 5-10, 175, jr.; Bralen Boone Ontario, 6-3, 225, sr.; Ty Moore, Jonathan Alder, 6-4, 205, jr.; Jovontice Shull, Beechcroft, 5-10, 189, sr.; Louka Babic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 190, sr.; Sullivan Ashcraft, Bellefontaine, 6-1, 225, sr.; Darrick Perdue, Wilmington, 5-10, 300, sr.

LB: Ben DiMarco, Chagrin Falls Kenston, 5-10, 195, sr.; Landen Ackley, Celina, 5-10, 180, sr.; Christian Commisso, Defiance, 6-2, 225, sr.; Max Lee, Chillicothe, 5-10, 190, Sr.; Caleb Miller, Jonathan Alder, 5-11, 180, sr.; Chase Plantz, Bloom-Carroll, 5-11, 215, sr.; Nakylan Haley, Whitehall, 5-10, 165, sr.; Alex Caudill, Bellefontaine, 6-1, 210, sr.; Ibraheem Kamara, Akron East, 6-3, 185, jr.

DB: George Minello, Hunting Valley University School, 5-9, 175, sr.; Jay Plummer, Clyde, 6-1, 197, sr.; Zach Jones, London, 6-1, 200, jr.; Lamar “Bo” Jackson, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-0, 195, soph.; Jai’mier Scott, Cincinnati Mt. Healthy, 6-1, 192, soph.

P: Dominic Gutter, Bexley, 6-1, 170, sr.

Honorable Mention

QB: Duke Reese, Mansfield Senior, 6-4, 205, jr.; Brayden Roggow, Tiffin Columbian, 6-4, 189, jr.; Scott Moats, Circleville, 5-9, 160, sr.; Troy Thompson, Washington Court House, 6-2, 180, sr.; Keaton Fausel, New Philadelphia, 6-0, 170, soph.; Drew Doyle, Zanesville, 5-8, 175, jr.; Timothy Carpenter, Trotwood-Madison, 6-4, 205, jr.; Liam Poronsky, Tipp City Tippecanoe, 5-10, 178, sr.

RB: Amon Haynes, Toledo Scott, 6-1, 190, jr.; Cade Wolford, Jackson, 5-10, 200, Jr.; Austin Barrett, Hillsboro, 5-11, 185, Jr.; Connor Hitchcock, Lodi Cloverleaf, 5-9, 180, sr.; Lincoln Gilcher, New Concord John Glenn, 5-8, 165, soph.; Ryan Pattison, Hunting Valley University School, 6-1, 190, sr.; Burke Buell, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 190, sr.; Andy Kavcic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-10, 180, jr.; Josiah Payne, Dayton Chaminade Julienne, 5-8, 188, sr.; Daveion Fleming, Dayton Meadowdale, 5-10, 180, sr.; Xavier Jones, Tipp City Tippecanoe, 5-11, 172, jr.

WR/TE: Adam Faber, Celina, 6-1, 160, sr.; Garrett Guess, Miami Trace, 6-4, 200, jr.; A.J. Dallmayer, Washington Court House, 6-2, 190, sr.; Jacob Wood, Jackson, 5-9, 160, sr.; Andrew Holden, Sheridan, 5-9, 165, sr.; Jayden Walker, Dresden Tri-Valley, 5-10, 160, sr.; Konnor Tetzloff, New Philadelphia, 6-4, 200, sr.; Xavier Sowers, Zanesville, 5-10, 155, sr.; Jayden Douglas, Beechcroft, 6-0, 170, sr.; Isaiah Smith, Mount Orab Western Brown, 6-1, 155, jr.; Stanley Clyne, Tipp City Tippecanoe, 6-3, 164, sr.; Beau Himmelheber, Alliance Marlington, 5-11, 170, jr.; Jack Davis, Canfield, 5-10, 150, sr.

OL: Marquece Crosby, Toledo Scott, 5-11, 230, sr.; Jordan Lee, Clyde, 6-1, 249, sr.; Deegen Bloomfield, Hillsboro, 6-0, 208, sr.; Drew Guthrie, Miami Trace, 6-8, 295, Sr.; Santino Cocca, Canfield, 6-2, 240, jr.; Vito Paonessa, Tallmadge, 6-4, 265, jr.; David Glover, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-9, 215, sr.; Cameron Clarkson, New Philadelphia, 6-2, 280, sr.; Mason Prouty, Dresden Tri-Valley, 5-8, 215, sr.; Gunner Fox, New Concord John Glenn, 6-1, 250, sr.; Ethan Derwacter, New Concord John Glenn, 6-0, 195, sr.; Canon Mercer, Zanesville, 6-1, 250, soph.; Grant Dolan, Bloom-Carroll, 6-3, 250, sr.; Zeth Cowin, Wilmington, 6-5, 320, sr.; Tysen Rupp, Monroe, 6-0, 210, sr.

K: Sean Putt, Mansfield Senior, 5-10, 165, sr.; Mason Siberell, Chillicothe, 5-9, 160, Sr.; Nathaniel Demuth, New Philadelphia, 6-0, 220, sr.; Noah Musick, Granville, 5-10, 170, jr.; Joseph Evans, Chardon, 6-0, 160, sr.; Dom Trivisonno, Aurora, 6-0, 180, jr.; Cameron Carvaines, Tallmadge, 5-10, 175, jr.

DL: Todd Allen, Medina Buckeye, 6-0, 281, sr.; Aidan Mozden, Alliance, 5-9, 230, jr.; Hunter Kanotz, Canfield, 6-3, 205, sr.; Mike Branch, Youngstown Ursuline, 6-0, 284, sr.; Elijah Carter, Youngstown Chaney, 6-1, 215, jr.; Caiden McCullough, Tallmadge, 6-1, 185, sr.;  Connor Musa, Tiffin Columbian, 6-4, 294, sr.; Mikey Lee, Wapakoneta, 6-0, 190, sr.; Tori Thomas, Elida, 6-3, 220, sr.; Evan Lake, Chillicothe, 5-11, 185, jr.; Charles Souther, Washington Court House, 6-3, 210, sr.; Cole Davis, Sheridan, 6-0, 225, jr.; Elijah Forrest, New Philadelphia, 6-0, 200, sr.; Aaron Frueh, Dresden Tri-Valley, 6-5, 195, sr.; Blandon Baker, New Concord John Glenn, 6-2, 280, sr.; Noah Corbin, Zanesville, 5-10, 310, jr.; Caleb Underwood, Zanesville, 6-3, 200, soph.; Billy Foster, New Richmond, 6-4, 260, sr.; Tyler Murray, Franklin, 5-11, 215, sr.

LB: Mitch Scheiber, Tiffin Columbian, 6-1, 183, sr.; Evan Brandt, Bowling Green, 6-2, 200, sr.; Christian Commisso, Defiance, 6-2, 225, sr.; Cade Fromwiller, Aurora, 6-0, 190, sr.; Jacob Davide, Louisville, 6-0, 215, sr.; Dom Marzano, Canfield, 5-11, 190, sr.; Landon Camp, Jackson, 6-0, 190, Sr.; Joe Streitenberger, Circleville, 6-0, 175, sr.; Jaiden Boltz, New Philadelphia, 6-0, 200, jr.; Ethan Helms, Dresden Tri-Valley, 5-10, 210, sr.; Cameron Barnhouse, New Concord John Glenn, 5-11, 185, jr.; Matt Urda, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin, 5-11, 213, sr.; Eric Elder, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-9, 170, jr.; Mike Watson, Cincinnati Mt. Healthy, 5-11, 195, jr.; Keymaurie Henderson, Trotwood-Madison, 5-10, 215, soph.; Craig McKinney, Goshen, 5-10, 185, sr.; Josh Dietz, Tipp City Tippecanoe, 6-1, 204, sr.; Reese Anzalone, Hamilton Badin, 6-0, 180, sr.

DB: Caleb Gabes, Celina, 6-1, 160, jr.; Grant Jolley, Wapakoneta, 5-11, 160, soph.; Junior Smith, Marietta, 6-0, 175, jr.; Eli Broermann, Jackson, 5-11, 190, Jr.; Michael Beardon, Washington Court House, 6-0, 175, sr.; Dakota McCune, New Philadelphia, 5-9, 160, sr.; Willy Wallace, New Philadelphia, 5-8, 160, sr.; Thomas Williams, Dresden Tri-Valley, 5-11, 155, sr.; Dean Johnson, Zanesville, 5-8, 150, sr.; Cash Smith, New Concord John Glenn, 6-2, 185, jr.; Nadir Langston, Hamilton Township, 5-11, 175, jr.; Eldon Korber, Bellbrook, 5-10, 170, sr.; Payton Bey, Tipp City Tippecanoe, 5-9, 158, sr.; Zach Anzells, Aurora, 6-0, 180, sr.; Landon Charles, Youngstown Ursuline, 6-2, 193, sr.; Will Burney, Youngstown Ursuline, 5-8, 172 Sr.; Ricky Levak, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-11, 175, jr.; Noah Willig, Norton, 6-2, 170, jr.

P: Mason Gurney, Clyde, 6-1, 169, sr.; Mason Doughty, Chillicothe, 6-3, 225, sr.; Kurtis Tetzloff, New Philadelphia, 6-0, 180, sr.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s