OHSAA Playoffs Week 1 Schedule: Suburban League

Here is the Week 1 Playoff Schedule for the Suburban League

Division I Region 1

#16 Stow 6 /  #1 St. Edward 49

#10 Elyria 13 / #7 Wadsworth 44

Division II Region 5

#14 Solon 0 / #3 Hudson 31

#10 Garfield Heights 0 / #7 Nordonia 30

#9 Rhodes 6 / #8 Barberton 35

Division II Region 6

#15 Oregon Clay 14 / #2 Highland 49

#9 North Royalton 42 / #8 Freemont Ross 41

Division III Region 9

#11 VASJ 7 / #6 Tallmadge 21

#10 Aurora 27 / #7 CVCA 24

Division III Region 10

#16 Copley 13 / #1 Holy Name 49

Tune in live Sunday at 7:30 pm on YouTube as we break down all the playoff action

Week 10 Scoreboard: Suburban League

Week 10 Final Scores

American Division

Aurora 42 / Revere 7

Tallmadge 20 / Barberton 14

Copley 0 / Highland 63

Kent Roosevelt 40 / Cuyahoga Falls 0

National Division

Brecksville 0 / North Royalton 30

Stow 13/ Hudson 42

Wadsworth 33 / Twinsburg 0

Nordonia 33 / Benedictine 19 (10/20)

Tune in Monday at 7:30 PM live on YouTube as we break down all the Week 10 Action and get you ready for Week 1 of the 2022 OHSAA Playoffs!

Week 9 Scoreboard: Suburban League

Week 9 Final scores

American Division

Highland 30 / Aurora 3

Cuyahoga Falls 13 / Barberton 40

Copley 28 / Tallmadge 63

Kent Roosevelt 2 / Revere 21

National Division

Brecksville 7 / Nordonia 45

North Royalton 22 / Wadsworth 21

Stow 13 / Twinsburg 32

Hudson 35 / Brunswick 13

Tune in Monday at 7:30 pm live on YouTube as we break down all the Week 9 action!

Week 8 Scoreboard Suburban League

Here are the final scores from Week 8 in the Suburban League

American Division

Barberton 35 / Aurora 14

Revere 28 / Copley 35

Highland 70 / Cuyahoga Falls 7

Tallmadge 70 / Kent Roosevelt 21

National Division

Twinsburg 27 / Brecksville 13

North Royalton 26 / Hudson 42

Nordonia 31 / Stow 21

Austintown-Fitch 42 / Wadsworth 35 (4 OT)

Tune in Monday at 7:30 pm live on YouTube as we recap all of the Week 8 Action

Week 7 Scoreboard: Suburban League

Final Scores for Week 7 in the Suburban League

American Division

Aurora 56 / Kent Roosevelt 13

Copley 7 / Barberton 55

Cuyahoga Falls 0 / Tallmadge 61

Revere 0 / Highland 49

National Division

Hudson 28 / Nordonia 14

Twinsburg 24 / North Royalton 25

Wadsworth 49 / Stow 3

Brecksville 14 / Benedictine 7

Tune in live Monday at 7:30pm on YouTube as we break down all of the Week 7 Action!!!

Week 5 Final Scores: Suburban League

American Division

Cuyahoga Falls 0 / Aurora 69

Highland 35 / Barberton 0

Copley 50 / Kent Roosevelt 59

Revere 8 / Tallmadge 42

National Division

Brecksville 43 / Stow 42

Twinsburg 3 / Nordonia 33

Hudson 17 / Wadsworth 7

Akron East 21 / North Royalton 11

Tune in Monday at 7:30 PM live on YouTube for recaps of all the Week 5 action!!

Suburban League Week 4 Scoreboard

Here are the final scores for Week 4 in the Suburban League:

American Division

Aurora 63 / Copley 28

Barberton 30 / Kent Roosevelt 7

Revere 21 / Cuyahoga Falls 7

Highland 27 / Tallmadge 7

National Division

Wadsworth 56 / Brecksville 0

Twinsburg 13 / Hudson 31

North Royalton 14 / Nordonia 31

Non-Conference Matchup

Medina 55 / Stow 21

.

Tune in Monday at 7:30 pm on YouTube for recaps of all the Week 4 action

Suburban League Week 3 Scoreboard

American Division

Non Conference

Barberton 0 / St. Vincent-St. Mary 35

Buckeye 59 / Copley 54

Akron North 10 / Cuyahoga Falls 40

Brunswick 6 / Highland 27

Ravenna 42 / Kent Roosevelt 21

Beloit West Branch 49 / Revere 7

Tallmadge 47 / Green 46

National Division

Non-Conference

Strongsville 41 / Brecksville 20

Hudson 21 / Warren Harding 7

Mayfield 27 / Nordonia 48

Padua 21 / North Royalton 28

Stow 14 / Solon 17

Medina 45 / Wadsworth 35

Cross Division Matchup

Aurora 42 / Twinsburg 23

Tune in Tuesday at 7:30 PM Live on YouTube as we breakdown all the Week 3 Action!!

Week 2 Finals: Southwestern Conference

WEEK 2 Finals

Thursday Night

North Ridgeville (2-0) 21 vs Valley Forge (1-1)  20

 

Friday Night

Brecksville (0-2) 0 vs Avon Lake (2-0) 35

Nordonia (2-0)  37 vs Berea-Midpark (0-2)  34

Medina (1-0)  42 vs Avon (1-0)  43

Olmsted Falls (1-1)  32 vs Brunswick (0-2)  7

Elyria (1-1)  26 vs Bedford (0-2)  6

Strongsville (1-1)  35  vs Midview (1-1)  27

Amherst (0-2)  21 vs Buckeye (2-0)  41

 

SOT Week 2 Featured Games

Medina (1-1)  42 vs Avon (2-0)  43

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

Go to their website and VOTE for your Coach! It can be any sport!

 

G & G Fitness Equipment Player of the Week!

Thank you to our Sponsors!!

Suburban League Week 2 Scoreboard

Here is the Week 2 Scoreboard for the Suburban League

American Division

Non-Conference

Riverside 34 / Aurora 21

Firestone 26 / Copley 49

Normandy 37 / Cuyahoga Falls 0

Kent Roosevelt 9 / CVCA 42

Revere 28 / Eastlake North 21

Ellet 6 / Tallmadge 45

National Divison

Non-Conference

Brecksville 0 / Avon Lake 35

Euclid 0 / Hudson 35

Nordonia 37 / Berea-Midpark 34

Willoughby South 35 / Twinsburg 34

Wadsworth 49 / Wooster 21

Cross Division Match-ups

Barberton 20 / Stow 0

North Royalton 0 / Highland 41

Be sure to follow us @SOTPodcast. Subacribe to our YouTube page!

Tune in Monday at 7:30 PM live on YouTube for a recap of all the Week 2 High School Football action

Week 2 Schedule: Southwestern Conference

WEEK 2 Matchups

Thursday Night

North Ridgeville (2-0) 21 vs Valley Forge (1-1) 20

 

Friday Night

Brecksville (0-1) vs Avon Lake (1-0) 

Nordonia (1-0) vs Berea-Midpark (0-1)

Medina (1-0) vs Avon (1-0) 

Olmsted Falls (0-1) vs Brunswick (0-1)

Elyria (0-1) vs Bedford (0-1)

Strongsville (0-1) vs Midview (1-0)

Amherst (0-1) vs Buckeye (1-0)

SOT Week 2 Featured Games

Medina (1-0) vs Avon (1-0)

Olmsted Falls (0-1) vs Brunswick (0-1)

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

Go to their website and VOTE for your Coach! It can be any sport!

 

G & G Fitness Equipment Player of the Week!

Thank you to our Sponsors!!

Week 1 FINALS: Southwestern Conference

WEEK 1 Matchups

Thursday Night FINAL

Amherst (0-1) 15 vs Valley Forge (1-0) 44

 

Friday Night FINALS

Avon Lake (1-0) 38  vs Strongsville (0-1) 0

Highland (1-0) 39  vs Berea-Midpark (0-1) 20

Avon (0-0) vs Stratford (S.C.) (0-0)- Game Canceled

Olmsted Falls (0-1) 7 vs Chardon (1-0) 14

Elyria (0-1) 6 vs Elyria Catholic (1-0) 14

Rocky River (0-1)0 vs Midview (1-0) 21

North Ridgeville (1-0) 34 vs North Olmsted (0-1) 21

 

SOT Week 1 Featured Games

Highland (1-0) 39 vs Berea-Midpark (0-1) 20

Avon Lake (1-0) 38 vs Strongsville(0-1) 0

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

Go to their website and VOTE for your Coach! It can be any sport!

 

G&G Fitness Equipment Player of the Week!

Thank you to our Sponsors!!

Suburban League Week 1 Scoreboard

The 2022 high School football season is here!!  Below is the Week 1 Schedule for the Suburban League. .

American Division

Non-Conference Match-Ups

Aurora 38 / Euclid 6

Wadsworth 24  / Barberton 7

Highland 39 / Berea-Midpark  20

Firestone 6 / Kent Roosevelt 35

Woodridge 41 / Revere 14

National Division

Non-Conference Matchups

Nordonia 34 / Bedford 14

Solon 13 / Hudson 14

North Royalton 21 / Westlake 7

Cross Division  Match-ups

Stow 58 / Cuyahoga Falls 7

Wadsworth 24 / Barberton 7

Copley 43 / Twinsburg 45

Tallmadge 42 / Brecksville 7

Week 1 Schedule: Southwestern Conference

WEEK 1 Matchups

Thursday Night

Amherst (0-1) 15 vs Valley Forge (1-0) 44

 

Friday Night

Avon Lake (0-0) vs Strongsville (0-0)

Highland (0-0) vs Berea-Midpark (0-0)

Avon (0-0) vs Stratford (S.C.) (0-0)

Olmsted Falls (0-0) vs Chardon (0-0)

Elyria (0-0) vs Elyria Catholic (0-0)

Rocky River (0-0) vs Midview (0-0)

North Ridgeville (0-0) vs North Olmsted (0-0)

SOT Week 1 Featured Games

Highland (0-0) vs Berea-Midpark (0-0)

Avon Lake (0-0) vs Strongsville(0-0)

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

Go to their website and VOTE for your Coach! It can be any sport!

 

RRT Productions Player of the Week!

Thank you to our Sponsors!!

Southwestern Conference- Division II Region 6 Regional Final Playoff Scoreboard

Division II Region 6- Regional Final Playoff Schedule

#2 Avon (12-2) 43  vs   #4 Toledo Central Catholic (11-3) 42   OT

Sandusky, Ohio

 

 

SOT Regional final Playoff Featured GameS

 

#2 Medina (13-0) 6  vs.  #1 St. Edward (13-1) 41

Byers Field- Parma, Ohio

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Southwestern Conference- Division II Region 6 Regional Semifinal Playoff Scoreboard

Division II Region 6- Regional Semifinal Playoff Scoreboard

#1 Medina Highland (11-2) 20  vs. #4 Toledo Central Catholic (11-2) 23  at Bellevue First National Bank Stadium

#2 Avon (11-2)  49 vs. #6 Olmsted Falls (10-3)  21

at Strongsville Pat Catan Stadium

 

SOT Regional Semifinal Playoff Featured GameS

#2 Avon (11-2) 49 vs. #6 Olmsted Falls (10-3) 21

at Strongsville Pat Catan Stadium

#2 Medina (13-0) 27 vs. #6 Cleveland St. Ignatius (8-5) 14

at Brunswick Auto Mart Stadium

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Southwestern Conference- Second Round Playoff Scoreboard

Second Round Playoff Scoreboard

9 Berea-Midpark (7-5) 56 at 1 Lakewood St. Edward (10-1) 14

7 Fremont Ross (8-4)  26 at 2 Avon (10-2)  52

6 Olmsted Falls (10-2)  41 at 3 Barberton (10-2)  7

 

SOT Second Round Playoff Featured GameS

6 Medina Buckeye (8-4)  15 at 3 Rocky River (9-3)  32

7 Cleveland Heights (9-3) 14 at 2 Medina (12-0)  45

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Southwestern Conference- Second Round Playoff Schedule

Second Round Playoff Schedule

9 Berea-Midpark (7-4) at 1 Lakewood St. Edward (9-1)

7 Fremont Ross (8-3) at 2 Avon (9-2)

6 Olmsted Falls (9-2) at 3 Barberton (10-1)

 

SOT Second Round Playoff Featured GameS

6 Medina Buckeye (8-3) at 3 Rocky River (8-3)

7 Cleveland Heights (9-2) at 2 Medina (11-0)

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Suburban League: First Round Playoff Scoreboard

Below are the first round playoff matchups for the teams in the Suburban League:

Division I Region

#14 Canton Glen Oak 12 /  #3 Stow 40

Division II Region 5

#15 Cleveland John Hay 0 / #2 Nordonia  40

#13 Ashtabula Lakeside 6 / #4 Hudson 42

Division II Region 6

#16 Toledo Waite 0 / #1 Highland 57

#14 Lakewood 7 /  #3 Barberton 38

#10 North Royalton 17 / #7 Fremont Ross 27

Division III Region 9

#11 Tallmadge 35 / #6 Steubenville 41

#10 Ravenna 14 / #7 Aurora 42

Division III Region 10

#16 Copley 21 /  #1 Norton 28

Be sure to listen live for Monday at 7:30 pm for breakdowns of all the playoff action!!!