WATCH VIDEO- Northeast Ohio High School Football Show, Regional Final Playoff Game Recaps, State Semi-Final Matchups, and much more!

This week on the SOT Northeast Ohio High School Football Show. The guys breakdown the Regional Final Playoff Game Recaps, State Semi-Final Matchups and much more! Click the video below.

SOTHSF Regional Final Playoff Recaps and more

Subscribe to our YouTube page to get up to date videos, highlights, and more.

WATCH our LIVE shows every Monday night at 7:30pm! On our YOUTUBE LIVE!

THANK YOU to G&G Fitness Equipment Company for Sponsoring our Coach of the Week and for RRT Productions Sponsoring our Player of the Week!

Coach of the Week Sponsor

 

Player of the Week Sponsor

Southwestern Conference- Division II Region 6 Regional Final Playoff Scoreboard

Division II Region 6- Regional Final Playoff Schedule

#2 Avon (12-2) 43  vs   #4 Toledo Central Catholic (11-3) 42   OT

Sandusky, Ohio

 

 

SOT Regional final Playoff Featured GameS

 

#2 Medina (13-0) 6  vs.  #1 St. Edward (13-1) 41

Byers Field- Parma, Ohio

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

WATCH VIDEO- Northeast Ohio High School Football Show, Regional Semifinal Playoff Game Recaps, Regional Final Matchups, Interviews with Holy Name QB Jayvon Williams, Elyria Catholic RB Tavion Thomas and much more!

This week on the SOT Northeast Ohio High School Football Show. The guys breakdown the Regional Semifinal Playoff Game Recaps, Regional Final Matchups, Interviews withHoly Name QB Jayvon Williams, Elyria Catholic RB Tavion Thomas, and much more! Click the video below.

SOTHSF Regional Semifinal Playoff Recaps and more

Subscribe to our YouTube page to get up to date videos, highlights, and more.

WATCH our LIVE shows every Monday night at 7:30pm! On our YOUTUBE LIVE!

THANK YOU to G&G Fitness Equipment Company for Sponsoring our Coach of the Week and for RRT Productions Sponsoring our Player of the Week!

Coach of the Week Sponsor

 

Player of the Week Sponsor

SOT Live: Regional Semifinal Recap, Player Interviews

We are back tomorrow for another edition of SOT Live. We will recap all of the Regional Semifinal matchups featuring teams from the GLC, GCC, SWC, and Suburban League.

We will also be joined by Holy Name’s Jayvon Williams and Elyria Catholic’s Tavion Thomas to discuss both of their teams performances.

The show starts at 7:30pm and will be live on our YouTube channel. Make sure you subscribe and click the notification button to stay up to date with Sports on Tap!

Southwestern Conference- Division II Region 6 Regional Semifinal Playoff Scoreboard

Division II Region 6- Regional Semifinal Playoff Scoreboard

#1 Medina Highland (11-2) 20  vs. #4 Toledo Central Catholic (11-2) 23  at Bellevue First National Bank Stadium

#2 Avon (11-2)  49 vs. #6 Olmsted Falls (10-3)  21

at Strongsville Pat Catan Stadium

 

SOT Regional Semifinal Playoff Featured GameS

#2 Avon (11-2) 49 vs. #6 Olmsted Falls (10-3) 21

at Strongsville Pat Catan Stadium

#2 Medina (13-0) 27 vs. #6 Cleveland St. Ignatius (8-5) 14

at Brunswick Auto Mart Stadium

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Southwestern Conference- Second Round Playoff Scoreboard

Second Round Playoff Scoreboard

9 Berea-Midpark (7-5) 56 at 1 Lakewood St. Edward (10-1) 14

7 Fremont Ross (8-4)  26 at 2 Avon (10-2)  52

6 Olmsted Falls (10-2)  41 at 3 Barberton (10-2)  7

 

SOT Second Round Playoff Featured GameS

6 Medina Buckeye (8-4)  15 at 3 Rocky River (9-3)  32

7 Cleveland Heights (9-3) 14 at 2 Medina (12-0)  45

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Southwestern Conference- Second Round Playoff Schedule

Second Round Playoff Schedule

9 Berea-Midpark (7-4) at 1 Lakewood St. Edward (9-1)

7 Fremont Ross (8-3) at 2 Avon (9-2)

6 Olmsted Falls (9-2) at 3 Barberton (10-1)

 

SOT Second Round Playoff Featured GameS

6 Medina Buckeye (8-3) at 3 Rocky River (8-3)

7 Cleveland Heights (9-2) at 2 Medina (11-0)

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week Sponsor!

Great Lakes Conference First Round Playoff Scoreboard

Division II Region 6

#6 Olmsted Falls 30 #11 Valley Forge 15

#3 Barberton 38 #14 Lakewood 7

#4 Toledo Central Catholic 48 #13 North Olmsted 0

Division III Region 10

#3 Rocky River 42 #14 Toledo Rogers 6

#6 Buckeye 35 #11 Caledonia River Valley 28

#8 Holy Name 28 #9 Bay 0

Division V Region 18

#2 Elyria Catholic 49 vs. #15 Marion Pleasant 7

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- First Round Playoff Matchups

First Round Playoff Matchups

15 Toledo St. Francis de Sales (4-6) at 2 Avon (8-2)

10 Elyria  (6-4) vs Cleveland Heights (8-2)

12 Toledo St. John’s Jesuit (4-5) at 5 Avon Lake (7-3)

11 Parma Heights Valley Forge (6-3) at 6 Olmsted Falls (8-2) 

9 Berea-Midpark (6-4) at 8 Brunswick (6-4)

 

SOT Playoff Featured GameS

9 Berea-Midpark (6-4) at 8 Brunswick (6-4)

11 Parma Heights Valley Forge (6-3) at 6 Olmsted Falls (8-2)

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- First Round Playoff Schedule

First Round Playoff Schedule

15 Toledo St. Francis de Sales (4-6) at 2 Avon (8-2)

10 Elyria  (6-4) vs Cleveland Heights (8-2)

12 Toledo St. John’s Jesuit (4-5) at 5 Avon Lake (7-3)

11 Parma Heights Valley Forge (6-3) at 6 Olmsted Falls (8-2) 

9 Berea-Midpark (6-4) at 8 Brunswick (6-4)

 

SOT First Round Playoff Featured GameS

9 Berea-Midpark (6-4) at 8 Brunswick (6-4)11 Parma Heights Valley Forge (6-3) at 6 Olmsted Falls (8-2)

 

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Playoff Matchups, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- Week 10 Scoreboard and Standings updated to 10-24-21.

WEEK 10 Scoreboard

North Ridgeville (3-7) (1-6)  27 vs Avon Lake (7-3) (4-3)  49

Elyria(6-4) (3-4)  50 vs Midview (3-7) (3-4)  35

Berea-Midpark (6-4) (5-2)  49 vs Olmsted Falls (8-2) (6-1) 63

Avon (8-2) (6-1)  42 vs Amherst (0-10) (0-7) 13

 

SOT Week 10 Featured GameS

Olmsted Falls (8-2)  63 vs Berea-Midpark (6-4)  49

Hudson (8-2)  21 vs Stow (8-2)  22

 

Standings upDATED till 10-24-21

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Week 10 Great Lakes Conference Scoreboard

GLC Championship Game

Rocky River 23 Buckeye 12

West Division at East Division Games

Elyria Catholic 35 Valley Forge 27

Holy Name 12 North Olmsted 7

Bay 14 Lakewood 13

Westlake 21 Parma 6 (Thursday)

Fairview 43 Normandy 24 (Saturday)

Updated Standings through Week 10

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Week 10 Great Lakes Conference Schedule

GLC Championship Game

Rocky River (6-3, 5-0) @ Buckeye (7-2, 5-0)

West Division @ East Division Games

Westlake 21 Parma 6 (Thursday)

Elyria Catholic (7-2, 4-1) @ Valley Forge (6-3, 4-1)

North Olmsted (6-3, 3-2)@ Holy Name (3-5, 3-2)

Bay (4-4, 2-3)@ Lakewood (5-4, 2-3)

Fairview (1-7, 0-5) @ Normandy (1-7, 0-5)

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- Week 10 Schedule and Standings updated to 10-22-21.

WEEK 10 Schedule

North Ridgeville (3-6) (1-5) vs Avon Lake (6-3) (3-3)

Elyria  (5-4) (2-4) vs  Midview (3-6) (3-3) vs 

Berea-Midpark (6-3) (5-1) vs Olmsted Falls (7-2) (5-1) 

Avon (7-2) (5-1) vs Amherst (0-9) (0-6) 

 

SOT Week 10 Featured GameS

Olmsted Falls (7-2) vs Berea-Midpark (6-3)

 

Standings upDATED till 10-22-21

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- Week 9 Scoreboard and Standings up to 10-16-21.

WEEK 9 Schedule

 

Berea-Midpark (6-3) (5-1) 49 vs North Ridgeville (3-6) (1-5) 12

Midview (3-6) (3-3) 7 vs Avon (7-2) (5-1)  55

Avon Lake (6-3) (3-3) 3 vs Olmsted Falls (7-2) (5-1) 35

Amherst (0-9) (0-6) 13 vs Elyria  (5-4) (2-4) 36

 

SOT Week 9 Featured GameS

Mentor (4-5) 21 vs Strongsville (5-4) 9

Aurora (7-1) vs Highland (7-1) PPD- Will be played on Saturday. Follow @ SOTPodcast for live updates and video!

Elyria Catholic (7-2)  44 vs Bay (4-4) 6

 

Standings up till 10-15-21, Rankings are not FINAL

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Great Lakes Conference Week 9 Scoreboard and Updated Standings

East Division

Valley Forge 32 Lakewood 25 (Thursday Night)

Buckeye 24 Holy Name 21

Parma 35 Normandy 20

West Division

Rocky River 41 North Olmsted 27

Elyria Catholic 44 Bay 6 (SOT Featured Game of the Week)

Westlake 34 Fairview 14

Standings current through Week 9.
Note: For conference seeding purposes only, cancelled conference games are now counted as “wins” for the team who was cancelled on, and “losses” for the team who had to cancel the game. These “wins” and “losses” do not affect the State Playoff computer rankings.

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

SOT Spotlight Game of the Week: Elyria Catholic Panthers vs Bay Rockets

By Sean Duffy

Bay Village, OH– It was a dark and stormy night in Bay Village, and the visiting Elyria Catholic Panthers turned in a dominating performance on their way to a 44-6 victory over the Rockets in a Great Lakes Conference Matchup.

The Panthers could not be stopped offensively , Levi Ellis, Tavion Thomas, and Anthony DeMartinis each had a rushing TD. Thomas’ punishing run was a highlight of the night.

Tavion Thomas with a punishing TD run!!

Panther QB Brady Cook was able to chip in with 2 TD passes on the evening, A 4 yd TD pass to Alex Carandang , and a 2 yd TD pass to Jack Kenneally.

Brady Cook to Alex Carandang for a TD
Brady Cook to Jack Kenneally for a TD

On the defensive side of the ball the Panthers imposed their will from the start, the lone Rocket score came on a 67 yd TD run by Brendan Spellman midway through the second quarter. From that point on the panthers defense did not allow any semblance of a Rocket comeback.

With the loss the Bay Rockets fall to 4-4 overall and 2-3 in the Great Lakes Conference, The loss will likely put Bay’s playoff chances in a precarious position as they came into the game #9 in Division III Region 10 according to Joe Eitel’s Rankings. Bay’s Week 10 opponent will be determined by the GLC East Standing after week 9.

Elyria Catholic improves to 7-2 overall and 4-1 in the Great Lakes Conference. The Panthers currently sit in the #2 spot in Division V Region 18 according to Joe Eitel’s Rankings. Elyria Catholic’s Week 10 opponent will be determined by the GLC East standings after week 9.

Week 9 Great Lakes Conference Schedule and Standings

East Division

Valley Forge (6-2 overall, 4-1 GLC) 32 Lakewood (5-4, 1-3) 25

Holy Name (3-4, 2-1) @ Buckeye (6-2, 3-0)

Parma (2-4, 0-2) @ Normandy (1-6, 0-3)

West Division

Rocky River (5-3, 3-0) @ North Olmsted (6-2, 3-1)

Elyria Catholic (6-2, 2-1) @ Bay (4-3, 2-2)

Fairview (1-6, 0-3) @ Westlake (2-5, 0-3)

Standings Updated Through October 14, 2021

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Southwestern Conference- Week 9 Schedule and Standings up to 10-15-21.

WEEK 9 Schedule

 

Berea-Midpark (5-3) (4-1) vs North Ridgeville (3-5) (1-4) 

Midview (3-5) (3-2) vs Avon (6-2) (4-1)  

 Avon Lake (6-2) (3-2) vs Olmsted Falls (6-2) (4-1) 

Amherst (0-8) (0-5) vs Elyria  (4-4) (1-4) 

 

SOT Week 9 Featured GameS

Mentor (3-5) vs Strongsville (5-3)

Aurora (7-1) vs Highland (7-1)

Elyria Catholic (6-2) vs Bay (4-3)

 

Standings up till 10-15-21

WATCH SOT on YouTube Live, every Monday Night starting at 7:30pm. They will go over Scores, Standings, Top Ten with N.E.O Zone HS Sports, Coach and Player Interviews, Player and Coach (G & G Fitness Equipment Co) of the Week, and more!

https://www.youtube.com/channel/UCig2KycTXdRUbxssjQcy6jA

Follow SOT on Social Media – Go to Sports On Tap on Facebook, Twitter @SOTPodcast, YouTube,and Instagram (sotpodcast).

Use #SOTHSF to see Updates , Videos and pictures, player and coach interviews, and much more!

 

RRT Productions Player of the Week!

Week 9 SOT Featured Games

We are excited about Week 9 in Ohio High School Football. So excited that Sports on Tap will have three featured games this week. Follow our Twitter page, @SOTPodcast, for in game highlights and updates. After the games, head over to sportsontappodcast.com for video highlights and recaps.

Our Week 9 featured games are below.

Elyria Catholic (6-2) at Bay (4-3)

Mentor (3-5) at Strongsville (5-3)

Aurora (7-1) at Highland (7-1)